Späť na výpis článkov

Pozor na krádež bicykla, poistite si ho!

Expres Poistenie - 2. Novembra 2017

Bicykel je bežnou športovou výbavou už takmer každej rodiny, čo vedia aj zlodeji. Je pravdou že zlodeji majú z krádeži bicyklov naozaj výhodný biznis. Poďme sa pozrieť na to ako si aspoň čiastočne zmierniť škody, ak sa stanete obeťou krádeže bicykla. Bicykel mnohokrát nie je lacnou záležitosťou.

Poisťovne na Slovensku bicykel považujú ako súčasť domácnosti, aj keď ho nemáte priamo v byte alebo v dome, ale napr. v pivnici, v kočikárni, alebo v garáži. Je dôležité vedieť, že aj keď bicykel je vo vlastníctve člena domácnosti je poistený aj v nebytových priestoroch. Treba si samozrejme dať pozor aj na to kde je bicykel uskladnený a ako je zabezpečený proti krádeži. Ak nie je bicykel v byte, alebo v dome musí byť zabezpečený zámkom v tvare U a ak je v kočikárni, alebo v garáži aj tieto miestnosti musia byť zabezpečené plnými stenami, plnými dverami, prípadne mrežami na oknách aj dverách.

Treba si  však skontrolovať limity vo vašom poistení. Aké limity máte na jeho poškodenie či krádež. Poisťovne Vám totižto nemusia preplatiť celú hodnotu bicykla. V každej poisťovni sú inak nastavené limity.

Kooperativa ma nastavené krytie tak, že spolu s inými vecami je to do sumy 133 € za jednu vec a 664 € za všetky veci v rámci poistenia zariadenia domácnosti. Ak máte bicykel cenovo drahší, môžete si ho pripoistiť, no priplatíte si.

Drahší bicykel sa dá pripoistiť zvlášť no podlieha schvaľovaniu centrálou spoločnosti v Kooperative.

Groupama poisťovňa Vám váš bicykel pripoistí doplnkovo, vďaka čomu sa vyhnete v prípade jeho poškodenia, odcudzenia, či lúpeže nečakaným finančným výdavkom.

V poisťovni Generali limit poistného závisí od poistnej sumy domácnosti ako aj samozrejme od spôsobu zabezpečenia daného nebytového priestoru.

Ak klient vlastní veci, ktoré majú neštandardnú nadobúdaciu hodnotu, alebo si ich želá poistiť  na neštandardné riziká, môže si majetok poistiť za individuálnych podmienok.

 

Ako sa chrániť - užitočné typy proti zlodejom bicyklov:

  • Dôsledne a vždy zamykajte bicykel zámkom.
  • Treba kúpiť čo najhrubšiu reťaz. Alebo kvalitnejší zámok v tvare U.
  • Výbavu, ktorá je drahšia si treba radšej odmontovať a vziať vždy so sebou do bytu.
  • Priestory, ktoré sú spoločné v bytovom dome musia byť riadne zabezpečené zámkou a mrežami.
  • Ak už si musíte bicykel nechať na verejnosti odkladajte si bicykel vždy na rušné miesto, kde je veľa chodcov.
  • Vždy pripevňujte bicykel o pevné stojace predmety.

 

Veľmi dôležitý je zámok, aby uzamknutie bicykla bolo naozaj spoľahlivé. Výška poistného v takýchto prípadoch závisí od viacero faktorov.

Veľmi dôležité je či máte bicykel vo vlastnej pivnici, alebo v spoločných priestoroch ako je napr. kočikáreň. Poisťovňa pri krádeži prihliada aby ste mali dvere naozaj do týchto priestorov dobre zabezpečené a aj bicykel aby bol zabezpečený reťazou.

Poisťovne nepovažujú za súčasť domácnosti ak máte bicykel pripevnený o pevný stojan pred domom, vtedy Vám poistka domácnosti naozaj stačiť nebude. Ak má klient záujem aj o takýto druh poistenia vieme mu v tomto poradiť prípadne aj uzatvoriť poistenie.

 

Páčil sa vám tento článok?
Pridajte si nás na Facebooku a získavajte
čerstvé novinky zo svete financií a poistenia.
Newsletter