Späť na výpis článkov

Havarijné poistenie - áno, či nie?

Expres Poistenie - 21. Septembra 2017

Radíme pri Havarijnom poistení - KASKO

 

Uvažujete na Havarijným poistením a potrebujete pár rád a informácií, aby ste si uľahčili rozhodovanie či si auto poistiť havarijne alebo nie? V nasledujúcom článku Vám prinesieme pár užitočných rád.

Treba si uvedomiť čo všetko chcete mať kryté v havarijnom poistení.

 

Poistiť sa iba proti havárii, alebo aj proti odcudzeniu?

 

Poistenie pri havárii automobilu Vám nemusí stačiť, pokiaľ je zvýšené riziko odcudzenia vozidla. Riziko sa zvyšuje ak bývate v krajských mestách a parkujete na ulici. Tiež ak auto používate na každodenné presuny a parkovanie v meste a ak ešte máte aj nové vozidlo, prípadne obľúbené značky automobilov ktoré sa kradnú ako je napr. Škoda, Volswagen, Audi. V tomto prípade odporúčam poistiť automobil aj na riziko odcudzenia vozidla. Štatistiky s roku 2016 píšu že bolo ukradnutých 1 932 vozidiel  toho 579 objasnených krádeži a 405 áut sa našlo.  

Poradíma vám typ:

- nakoniec Vás havarijné poistenie proti krádeži nemusí stáť viac ako  “ základné “ havarijné poistenie bez poistenia krádeže a to vtedy keď si vyberiete najlacnejšiu cenu. Na trhu máme 10 poisťovní, ktoré ponúkajú havarijné poistenie a obchádzať všetkých 10 poisťovní je namáhavé a zabralo by to naozaj veľa času a k tomu sa ešte orientovať v zložitých poistných podmienkach a porovnávať ich je komplikované.  Jednoduchším spôsobom je použitie “ online poistenie “, napríklad  www.exprespoistenie.sk, kde si môžte porovnať ceny poistného, pričom aj ušetríte mnoho času oproti bežnej byrokracii.

Pri uzatváraní havarijného poistenia sa budete rozhodovať či svojho “ automobilového miláčika “ poistíte na pôvodnú cenu, alebo obstarávaciu cenu.

Aký je rozdiel si napíšeme teraz. Pri rozhodovaní sú dôležité dva faktory:

 1. ktoré poistenie je finančne výhodnejšie a cenovo dostupnejšie. Neplatí však pravidlo, ak si zvolím poistenie na obstarávaciu, čiže bežnú cenu platím menej a naopak.
 2. aké riziká a v akom rozsahu mám kryté a aké plnenie v prípade poistnej udalosti môžem očakávať ( v poistení na obstarávaciu cenu )  napr. dovoz automobilu zo zahraničia, ktoré 3- ročné sa môže stať v prípade plnenia, že za náhradné diely za ktoré ste v autorizovanom servise platili “ novými “ cenami Vám nebude preplatené v plnej výške ale ako by sa jednalo o diely zodpovedajúcim veku a stavu opotrebenia vozidla.  

Pri nových vozidlách je dilema vyriešená - automobil sa poisťuje len na novú cenu.

 

Ak sa rozhodnete pre poistenie na novú cenu malo v prípade poistnej udalosti kryť škody v nových cenách - samozrejme po odpočítaní spoluúčasti.  

 

 

Ako vedieť, aká bola  pôvodná cena u ojazdeného vozidla?

 

Je dôležité či Vám havarijné poistenie uzatvára sprostredkovateľ, alebo si havarijné poistenie uzatvára sám klient cez online portál. Ak vám poistenie uzatvára sprostredkovateľ, dokáže si cez kalkulačky s poisťovní zistiť pôvodnú cenu vozidla no nie u každej poisťovne je to tak. Ak si havarijné poistenie práve uzatvárate online, po uzatvorení poistenia Vám následne príde email, kde budete mať ďalší postup ako pokračovať aby poistenie bolo platné a nadobudlo účinnosť. V prípade ak neviete ako ďalej je dobre sa informovať buď u svojho poradcu, alebo na našej linke exprespoistenie.sk chatom, alebo telefonicky na čísle 0948 368 948 kde Vám povieme bližšie informácie a poradíme.

 

Spoluúčasť, čo je to a pre akú sa rozhodnúť?

 

Vyššia spoluúčasť znamená nižšiu cenu poistného, no predovšetkým to znamená, že výška spoluúčasti, stanovená v percentách a nominálne v minime, vám bude odpočítaná v prípade poistného plnenia vášho havarijného poistenia.

Poisťovať sa na vysoké spoluúčasti ( napr. 20% a vyššie má naozaj zmysel len pre firmy, alebo tretie auto v rodine.

 

Najčastejšími a obvyklými vyberanými spoluúčasťami sú:

 

5% min.    165,97 €

10% min.    331,97 €

 

Aj tu platia samozrejme významné rozdiely medzi jednotlivými poisťovňami a produktami havarijného poistenia.

Môže byť rozdiel v poistnom pri tom istom vozidle, pri tom istom krytí poistných rizík medzi 5% a 10% spoluúčasťou 32 EUR,  v druhej poisťovni to môže byť aj 120 EUR, v tretej poisťovni môže mať poistenie spoluúčasti 5% min. 165,97 EUR nižšie ako v štvrtej poisťovni pri tom istom vozidle atď.

 

Často ponúkajú k havarijnému poisteniu rôzne pripoistenia - oplatí sa mi ich dojednávať?

 

K hlavnému produktu je pravda, že len menšina vodičov na Slovensku si pripoistí doplnkové poistenie k hlavnému produktu havarijného poistenia.

S logického hľadiska je to normálne a logické ( úrazové poistenie mám riešené niekde inde a iným spôsobom, necestujem do zahraničia….. ), alebo druhá možnosť, no každé jedno pripoistenie navýši cenu hlavného poistenia.

Aké sú bežné pripoistenia, ktoré ponúkajú poisťovne?

 • poistenie čelného skla, alebo skiel - toto pripoistenie je výhodné pre vodičov jazdiacich veľa a v zime ( najčastejšia udalosť je  odletený kameň po posypoch vozovky ). Výhodou tohto pripoistenia je nízka spoluúčasť.
 • poistenie úrazu -  je dôležité poistenie a samozrejme sme zodpovední vodiči a už vieme že doplnkové poistenie úrazu, chráni vodiča a všetkých pasažierov ktorí sa vezú vo vozidle, lebo sme zodpovední za svojich pasažierov. Treba si uvedomiť, že Vaše životné úrazové poistenie chráni len Vás.  
 • poistenie batožiny -  toto pripoistenie je vhodné pre tých ktorí dosť cestujú do zahraničia a na dovolenky.
 • poistenie právnej pomoci - toto pripoistenie je už aj na Slovensku, niektoré poisťovne ho ponúkajú zadarmo v rámci balíka povinného zmluvného poistenia.  Jedná sa o pripoistenie a poskytnutie právných služieb vodičovi, posádke pri riešení právných sporov.
 • pripoistenie náhradného vozidla- keďže sadzby tohto pripoistenia je pomerne dosť drahé na Slovensku ho využije málokto a poskytovanie náhrady je krátkodobé a limitované v cene, takže toto pripoistenie nie je moc výhodné. V štátoch ako je Veľká Británia, alebo Nemecko je toto pripoistenie bežné, dokonca je aj súčasťou hlavného poistenia.

 

Kedy uzatvoriť havarijné poistenie a kedy sa neoplatí?  

 

Veľa vodičov rieši otázku uzatvoriť si havarijné poistenie, alebo nie? Veľka väčšina si zodpovedala že nie, lebo havarijné poistenie je pre nich drahé a rizika, ktoré kryje je minimálne.

 

Samozrejme je cena dôležitým faktorom pri rozhodovaní, no určite je dôležité si zodpovedať otázku či je táto poistná ochrana pre mňa vhodná alebo nie.

 

Teraz si poďme povedať, že kto podľa nás by si mal uzatvoriť havarijné poistenie:

 • na pvom mieste bude možno prekvapujúcou odpoveďou aj to, že havarijným poistením aj s krytím rizika odcudzenia by sa mali predovšetkým chrániť, tí, pre ktorých je vozidlo úplne absolútnou nevyhnutnosťou a podmienkou mobility: sú to občania so zníženou pohyblivosťou, ale aj ich príbuzných,  starajúcich sa o tieto osoby
 • jedná sa o ľudí s obmedzenejšími príjmami, no takýto občania sa domnievajú, že toto poistenie je pre nich naozaj drahé. Práve takýto občania sa v prípade krádeže, alebo totalného zničenia vozidla môžu ocitnúť v bezvýchodiskovej situácií a nemajú finančnú rezervu na kúpu druhého vozidla. Výhodou je že viaceré produkty ponúkajú osobám s handicapom a držiteľom preukazu ZŤP výrazné zľavy.
 • havarijné poistenie s krytím rizika odcudzenia je vhodné pre všetkých, ktorí vozidlo potrebujú denne na presun - do práce, s deťmi do školy a podobne.
 • havarijné poistenie je doporučené najviac pre firmy zo služobnými automobilmi, taktiež pre živnostníkov -  teda obchodníkov a určite je havarijné poistenie vhodné pre začínajúcich vodičov s toho dôvodu, že povinné zmluvné poistenie síce kryje škodu iným vodičom, ale kto nahradí škodu na mojom aute? Preto si treba uvedomiť jednú dôležitú vec: že pri povinnom zmluvnom poistení chránim majetok druhých, havarijné poistenie chráni môj majetok čiže poistené vozidlo a poistenie osôb chráni mojich pasažierov, ktorí ku mne sadnú do vozidla.

 

Je na zvážení každého jedného občana zvážiť si rizika či havarijné poistenie áno, alebo nie. Nad havarijným poistením áno, či nie,by mali pouvažovať občania, ktorí majú automobil no nevyužívajú ho často, prípade parkujú v garáži kde je menšia pravdepodobnosť odcudzenia vozidla Nechceme tým povedať aby si neuzatvárali havarijné poistenie je to skôr o smerovaní úvahy a o posúdení miery rizika a efektivite vašich peňazí vložených do ochrany vášho majetku.

 

Počuli ste už o produkte mini Casco?

V západnej Európe je mini Casco populárny produkt, ktorý síce neposkytuje plné poistné krytie v maximálnom rozsahu, ako štandardné havarijné poistenie, no je výborným produktom pre niektoré typy vlastníkov vozidiel a poskytuje im poistnú ochranu za veľmi výhodnú cenu.  Mini Casco môže byť napr. výhodné pre dôchodcov, vidieckých vodičov, alebo pre tých ktorí majú v rodine druhý automobil a je podstatné starší a podobne.

Na Slovensku mini Casko poskytuje Allianz - Slovenská poisťovňa a ponúka poistenie skiel a vybraných rizík, ktoré ponúka pre skúsených vodičov, ktorí sú si istý, že nehavarujú. Takže tento produkt poistí najmä proti odcudzeniu. proti poškodeniu alebo zničeniu skiel, proti zrážke so zvieraťom a aj proti živelnej udalosti.

 

Allianz ma možnosť aj poistiť staršie autá, je to produkt špeciálne mini Casko pod názvom poistenie ojazdených motorových vozidiel. Toto poistenie kryje vodičov starších vozidiel na cenu starého vozidla a to hlavne proti havárii, živelnej udalosti, proti odcudzeniu celého vozidla ( nie jeho súčastí ) a odcudzenie autorádia.

 

Mini Casko ponúka aj Uniqa poisťovňa - produkt Flexi KASKO ktoré nekryje štandartné riziko havárie, len škody spôsobené živelnou udalosťou, zrážkou so zvieratami, poškodenie káblov, hadíc, obkladov, izolačných materiálov na vozidle spôsobenú ohrýzením alebo prehryznutím hlodavcami, škody na sklách, krádež a lúpež.

Veľmi dôležité a podstatné je si dať pozor pri uzatváraní havarijného poistenia na obhliadku motorového vozidla.  Ak robíte poistenie on line cez portál exprespoistenie.sk, po uzatvorení poistenie Vám do emailu príde zmluva a aj ďalšie informácie ako spraviť obhliadku motorového vozidla. Každá poisťovňa to má individuálne. Jediné nové auta kúpené v SR nemusia ísť na obhliadku, lebo sa poisťujú na novú cenu. Na obhliadku vozidla musia ísť vozidla ako náhle opustia show - room, už vtedy je vnímané ako ojazdené, bez ohľadu na to, či má najazdených 30 alebo 3 000 km.

 

Ojazdené vozidla a dovozy, prijímané do havarijného poistenia, zvyčajne musia absolvovať obhliadku vozidla, pri ktorej sa zhotovuje fotodokumentácia, ktorá je dôležitá a je aj podmienkou uzatvorenia poistnej zmluvy a hlavne akceptácie zmluvy. Pri obhliadke vozidla sa podrobne zaznamenajú všetky aj drobné poškodenia vozidla, skontroluje sa VIN kód vozidla a pozapisujú sa odchýlky od štandardu pre daný typ vozidla, napr. dodatočná, alebo namontovaná doplnková výbava.

Obhliadkou vozidla sa chráni klient, ale aj poisťovňa, ktorý v prípade poistnej udalosti môže argumentovať tým, že v čase obhliadky vozidla takéto poškodenie nebolo o čom samozrejme svedčí aj záznam s obhliadky vozidla a klient si môže uplatniť svoj nárok na poistné plnenie.

Obhliadky vozidla vykonávajú buď určené pracoviská príslušnej poisťovne, alebo k tomu oprávnení poradcovia alebo poisťovací makléri.

 

Prečo je najvýhodnejšie uzatvoriť havarijné poistenie cez internet na portáli exprespoistenie.sk/havarijné poistenie?

Havarijné poistenie je stále zložitejší a variabilnejší poistný produkt ( v neživotnom poistení vari najzložitejší - okrem poistenia priemyslu ) a preto jeho korektné porovnávanie je správne a užívateľský naprogramované. Pri online poistení ušetríte čas a uzatvoríte poistenie s pohodlia Vášho domu.  

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám tento článok?
Pridajte si nás na Facebooku a získavajte
čerstvé novinky zo svete financií a poistenia.
Newsletter