Späť na výpis článkov

Dovolenka bez poistenia sa môže predražiť o tisíce eur

Expres Poistenie - 10. Augusta 2017

Mnohí z nás považujú poistenie na cesty za zbytočnosť. Nikdy však neviete, čo sa vám môže stať.

Či sa chystáte na zimnú lyžovačku alebo niekde pod horúce slnko, je dôležité myslieť na to, aby sa z plánovaného oddychu nestala nočná mora. Určite sa preto poistite. Stojí to málo a v prípade núdze poistenie mnohé zachráni. Odborníčka na financie, analytička OVB Allfinanz Slovensko Viera Mamojková vám poradí, ako si vybrať to správne poistenie.

1. Ak cestujete pravidelne do zahraničia, oplatí sa celoročné poistenie. Pozor však na to, čo pokrýva!

Ak počas roka strávite s celou rodinou aspoň v dva týždne na cestách (zimná a letná dovolenka), oplatí sa zvážiť tzv. celoročné poistenie. Ušetríte čas s vybavovaním poistky pred každou cestou a nemôže sa stať, že na ňu úplne zabudnete.

Neodporúčame však kupovať poistku na webe, lepšie je „vyskladať“ si ju so svojím finančným sprostredkovateľom tak, aby vám najlepšie sedela. Napríklad, ak chodíte lyžovať, mala by obsahovať poistenie zodpovednosti aj poistenie na hory.

2. Nenechajte si poistenie na poslednú chvíľu

Poistiť sa dnes dá cez mobil aj v aute cestou na lyžovačku. Narýchlo uzavretá poistka vás nemusí dostatočne ochrániť alebo zaplatíte zbytočne veľa.

Poistné balíky na webe buď obsahujú iba poistenie liečebných nákladov, alebo aj formy poistenia, ktoré nechcete (napr. poistenie storna zájazdu, ak na dovolenku odchádzate už o pár dní, alebo úrazové poistenie, ak už ho máte uzavreté v inom produkte).

Ideálne je stretnúť sa s finančným sprostredkovateľom niekoľko dní pred odchodom a v pokoji si pripraviť najvýhodnejšie poistenie, ktoré vás reálne chráni. Ak cestujete ako skupina, poistite sa spolu. Platí, že čím viac ľudí na poistke, tým nižšia cena na osobu.

3. Pozor na poistenie k platobnej karte!

Tieto poistky majú svoje obmedzenia, napríklad pri poistení rodiny je bežná podmienka, aby cestovala spolu. Alebo neobsahujú poistenie na hory. Pred cestou sa uistite, pre ktoré situácie vás poistenie skutočne chráni a dopoistite sa.

4. Aj pri lyžovačke na Slovensku potrebujete cestovné poistenie

Zásah Horskej záchrannej služby je platený, kartička poistenca vám nepomôže. Lepšie ako platiť až 4500 eur za záchranu vrtuľníkom, je kúpiť si poistenie na hory (základný balík stojí od 50 centov na deň).

5. Ak pri cestovaní radi objavujete málo poznanévyplňte formulár na webe ministerstva zahraničia. Zaberie to iba chvíľku a v prípade potreby vás záchranári ľahšie nájdu. Na cestách vás ochránia aj ďalšie aplikácie.

Napríklad v januári minulého roka rezort diplomacie spustil tzv. núdzovú SMS. Ak vo vašej oblasti hrozí život ohrozujúca udalosť, ministerstvo pripraví upozornenie a operátor vám ho doručí na mobil. Pri zahraničných cestách sa treba vždy uistiť, že máte roaming, slovenskú SIM kartu a zapnutý mobilný telefón.

Užitočnou je aj mobilná aplikácia Svetobežka (Android / iOS / Windows), ktorá obsahuje praktické informácie pre vycestovaných občanov) a spolu s uvítacou SMS určite zvýši váš pocit bezpečia. 

6. Zoberte si so sebou karty aj hotovosť

Nie všade narazíte na bankomat, malú hotovosť majte vždy pri sebe. Overte si v banke, či máte so svojou kartou nárok na bezplatné výbery z bankomatov po celom svete. Niekedy stačí túto službu iba bezplatne aktivovať.  Predídete tak sklamaniu z vysokých poplatkov po návrate z dovolenky.

7. Peniaze si uložte na viaceré miesta

Vreckoví zlodeji sú veľmi zruční pri krádeží peňaženiek z dámskych kabeliek či zadných vreciek nohavíc. Pre istotu nenoste nikdy všetky peniaze na jednom mieste, ideálne, ak si časť z nich vždy necháte v hotelovom sejfe.

8. Cestujte aj s fotokópiami cestovných dokladov

Jednu fotokópiu nechajte doma, ďalšiu si uložte do batožiny na iné miesto než originál dokladov.

9. Pozor na aktivitu na dovolenke!

Je dôležité vybrať si poistenie podľa druhu aktivity. Základný typ stačí, ak robíte turistiku v horách len po značkovaných chodníkoch, jazdu na boboch, sánkovanie, zjazdové a bežecké lyžovanie a snowbording na vyznačených tratiach. 

Vyšší balík zvyčajne potrebujete, ak napríklad skúšate na mori wakeboarding či surfing, respektíve, ak lyžujete/snowbordujete mimo vyznačených tratí. Ak ste ozaj dobrodruh, poraďte sa, ako (a či vôbec) poisťovňa kryje pohyb mimo vyznačených trás a ako sa chrániť.

10. V každom prípade sa pred cestou spojte so svojím finančným sprostredkovateľom

Pomôže vám nastaviť si poistenie tak, aby vás na plánovanej ceste čo najlepšie chránilo.

 

Zdroj: Aktuality.sk

Páčil sa vám tento článok?
Pridajte si nás na Facebooku a získavajte
čerstvé novinky zo svete financií a poistenia.
Newsletter