Späť na výpis článkov

Ako získať vodičský na motorku

Expres Poistenie - 21. Septembra 2017

Túžite po motorke? Získanie vysnívaného dvojkolesového tátoša však nezávisí iba od financií a vašich predstáv. Chystáte sa brázdiť diaľnice, členité terény alebo iba šikovne v meste obchádzať dopravné zápchy? Od odpovede na túto otázku závisí, aký typ vodičského oprávnenia budete potrebovať. Prečítajte si, ktorý zo 4 druhov je ten pravý pre vás.

 

Mestský štýl na skútri

Pokiaľ sa vaše predstavy o motorke spájajú s jednoduchým presunom do práce alebo štýlovým výletom v rámci mesta a blízkeho okolia, nemusíte si robiť veľké starosti. Viac než pravdepodobne totiž vaša motorka bude patriť do kategórie AM alebo A1. Ide o najslabšie motorky. AM sú typovo podobné legendárnej Babete, s rýchlosťou do 45 km/h, max. výkonom 4 kW a objemom 50 cm kubických. A1 je vlastne menší a ľahší skúter s max. rýchlosťou vyššou ako 45 km/h, obsahom do 125 cm kubických a výkonom do 11 kW. Pravidlá pre získanie vodičského oprávnenia pre motorky AM a A1 sú najmenej prísne. Motorky AM môžete riadiť od 15 rokov, a pokiaľ už máte vodičské oprávnenie typu B alebo B1, žiadne ďalšie oprávnenie nepotrebujete. Ak si vyberiete skúter, ktorý spadá do kategórie A1, môžete sa na ňom po zložení skúšky voziť už od 16 rokov. Nový kurz a skúšku nepotrebujete, ak už máte minimálne dva roky vodičské oprávnenie typu B. Avšak pozor, toto oprávnenie  bude platiť iba na území Slovenskej republiky pre vozidlá s automatickou prevodovkou. Vodičské oprávnenie typu A1 platí i pre motorky z kategórie AM.

 

Na cesty a do terénu

Chcete brázdiť diaľnice, zažiť adrenalín pri zdolávaní členitých terénov alebo si užívať rýchlu jazdu krajinou? V tom prípade budete potrebovať vodičské oprávnenie typu A2. Do tejto kategórie patria silnejšie a rýchlejšie skútre, klasické cestné a terénne motorky. Ich výkon motora nesmie presiahnuť 35 kW a pomer výkonu a najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti musí byť nižší ako 0,2 kW/kg. Získať vodičské oprávnenie pre tento druh motorky je trochu zložitejšie. Minimálny vek žiadateľa je rovnaký ako pre oprávnenie viesť automobil, teda 18 rokov. Pokiaľ nemáte vykonanú skúšku a minimálne 2 roky vodičské oprávnenie na motorku typu A1, skúšobný test a jazdu absolvovať musíte. A to i v prípade, že už ste držiteľom vodičského oprávnenia pre automobil. 

 

Rýchlo a zbesilo

Ste v srdci dobrodruh, milujete adrenalín a extrémne zážitky? Asi teda túžite po motorke typu A. Ide o najrýchlejšie a najvýkonnejšie motorky. Tieto sú ultra - rýchle a nájdete ich napríklad i na pretekárskych okruhoch. Vodičské oprávnenie na motorky z kategórie A môžete získať, pokiaľ máte viac ako 24 rokov a absolvujete špeciálny výcvik a test pre tento typ vozidla motoriek. 

 

Na čo nezabudnúť

Po úspešnom zložení skúšok a získaní vodičského oprávnenia na vašu novú motorku zrejme budete okamžite chcieť vyraziť na cestu.  Nezabudnite ale na povinné zmluvné poistenie. To potrebujete pre všetky vozidlá, ktoré používate na slovenských cestných komunikáciách – a teda i motorky. Najvýhodnejšie PZP si môžete vypočítať tu. A ak chcete na motorke vyraziť napríklad na dovolenku do zahraničia, nezabudnite ani na cestovné poistenie

 

Šikovné tipy na záver

•    Ešte pred výberom typu motorky si premyslite, na aký účel ju budete využívať. Možno využijete slabší typ motorky, kde je jednoduchšie získanie vodičského oprávnenia.

•    Na písomný test pre získanie vodičského oprávnenia na motorku sa poriadne pripravte. Pri jeho nezložení môžete totiž prísť o vaše vodičské oprávnenie viesť automobil!
 

Typ motorky Vek žiadateľa Rýchlosť Výkon motora Objem max.
AM 15r. max. 45 km/h max. 4 kW  50 cm³
A1 16r. neobmedzene max. 11 kW

 125 cm³

A2 18r. neobmedzene max. 35 kW, max 0,2 kW/kg neobmedzene
A 24r. neobmedzene neobmedzene neobmedzene

 

Zdroj: Redakcia exprespoistenie.sk

 

 

Páčil sa vám tento článok?
Pridajte si nás na Facebooku a získavajte
čerstvé novinky zo svete financií a poistenia.
Newsletter