Späť na výpis článkov

Ako si vybrať a poistiť prívesný vozík

Expres Poistenie - 23. Augusta 2017

Viete koľko môže vážiť váš prívesný vozík kg alebo že môže na ceste zaviniť škodu až milión eur ? Všetko, čo potrebujete vedieť o prívesných vozíkoch a ich poistení, sa dozviete v dnešnom článku.


Hoci na prvý pohľad sa môže zdať výber prívesného vozíka ako banálna záležitosť, opak je pravdou. Výber správneho prívesného vozíka pre osobný automobil nepodlieha iba vašim požiadavkám na jeho funkcionalitu, ale i pevne stanoveným pravidlám. Aby vás na ceste neprekvapila policajná kontrola s cestnou váhou a následná mastná pokuta, mali by ste ich poznať a dodržiavať. Rovnako i poistenie prívesného vozíka nie je radno zanedbať. Na ceste sa totiž stáva súčasťou cestnej premávky, ktorý môže taktiež zapríčiniť nehodovú udalosť.  


Vaše prvé rozhodnutie pri výbere prívesného vozíka bude, či si zakúpite brzdený alebo nebrzdený typ. Každý má svoje plusy. Nebrzdené lákajú na nižšiu cenu, ale i jednoduchú údržbu. Brzdené  vozíky síce vyžadujú vyššiu investíciu i údržbu, zato ale majú vyššiu prevádzkovú i úžitkovú hmotnosť. V praxi to znamená, že na brzdenom prívesnom vozíku odveziete ťažší náklad a oceníte i jeho vyššiu bezpečnosť, najmä v zimnom období. 


Ak ste bežný držiteľ vodičského oprávnenia typu B a váš automobil ( okrem typu AM, A1, A2, A a T) nepresahuje hmotnosť 3500 kg, a zároveň počet prepravovaných osôb 8, vaše brzdené prípojné vozidlo nesmie presiahnuť hmotnosť 750 kg. Hmotnosť brzdeného vozíka smie byť vyššia iba za podmienky, že celková hmotnosť vašej jazdnej súpravy nepresahuje 4250 kg. Jednoduchá pomôcka - stačí si pamätať číslo 4250, od ktorého odpočítate hmotnosť vlastného automobilu, vášho vozíka a nákladu, ktorý veziete. Vyšla vám kladná hodnota alebo nula? Výborne. Ak sa pri tomto výpočte ale dostanete do mínusu, budete musieť z vášho nákladu ubrať.  Pri nebrzdenom vozíku platia rovnaké pravidlá, avšak celková prípustná hmotnosť vozíka sa podľa hmotnosti automobilu pohybuje od 400 kg do 600 kg.

Keď už sa rozhodnete pre konkrétny typ prívesného vozíka, predajca by vám mal automaticky poskytnúť :
 Osvedčenie o evidencii
 Osvedčenie o zhode COC
 Typové osvedčenie a záručný list

Zakúpený vozík ste povinný prihlásiť na dopravnom inšpektoráte do 14 dní odo dňa jeho zakúpenia. Pri prihlasovaní vozík pristavíte k obhliadke, predložíte doklad totožnosti, kúpne dokumenty a vyplnenú žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie. Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Tú môže PV totiž spôsobiť i bez motora. 

Rýchle tipy:
Celkovú hmotnosť prívesného vozíka jednoducho vypočítate ako súčet hmotnosti nákladu a vlastnej váhy vozíka. 
Vlastná váha vozíka býva označovaná ako „Prevádzková hmotnosť“, hmotnosť nákladu ako „užitočná hmotnosť“.
Najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre váš prívesný vozík si môžete vypočítať tu.
 

Páčil sa vám tento článok?
Pridajte si nás na Facebooku a získavajte
čerstvé novinky zo svete financií a poistenia.
Newsletter